Категорија:Вести

Познат авторот на наградениот расказ на конкурсот „Живко Чинго“

Блаже Миневски е авторот на најдобриот расказ – „Потфрлување на топката“ ,...

Мицкоски гостин на турнирот во Велгошти по повод празникот Св.Петка

По повод  празникот Св.Петка, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Меморијален турнир во мал фудбал “Ѓоко Чингоски”

На овогодинешниот турнир се пријавија вкупно 30 екипи, кои се распоредени во...

Мирјана Крлеска нов директор на училиштето во Велгошти

Мирјана Крлеска  со решение донесено од Градоначалникот Јован Стојаноски е...

Велгоштанец падна од балкон во Скопје, почина на самото место

Вчера во 20,50 часот во Скопје пријавено е дека на улица „Методија Шаторлов...

Свечено одбележан патрониот празник на ОУ „Живко Чинго“ – Велгошти (фото)

Прекрасна вечер во Домот на култура, Охрид, со преубав настап на хорот,...

Велгошти 2018 под снег (фото)

Снегот кој синоќа паѓаше во Велгошти го  прекри селото во бела покривка од...

Традиционален маскенбал (емшири) во Велгошти за Прочка

Традиционално во Велгошти се одржа маскенбал (емшири) по повод верскиот...

Водици 2018 –  Влатко Балески го фати Светиот крст

Денеска во Велгошти на празникот Водици и покрај ладното време се собраа...

Донирана машина за чистење во ОУ Живко Чинго

Донирана машина за чистење во ОУ Живко Чинго. Директорот на училиштето Ѓоко...

Положено свежо цвеќе пред спомен обележјето на стреланите жители во Велгошти

Во Велгошти им беше оддадена почит на стреланите жители од с. Велгошти,...

Чингоски: Oд понеделник (4ти септември) нема да има слободен и организиран превоз за учениците

Сакам да ги информирам сите родители од основните училишта, поради...