АСП Пак триумфираше на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2016“

Екипата на АСП Пак го освои златниот медал на турнирот во мал фудбал „Велгошти 2016“ победувајќи го тимот на Кадмо после изведувањето на пеналите 4-3 (0-0) во финалето.

„Виолетовите“ втор пат се искачуваат на највисокото место на пиедесталот, откако прв пат победија во 2014 година.

Во финалето од 12-то издание на турнирот мрежите мируваа покрај големите возбудувања, а победник и освојувачот на златниот медал не го дадоа ниту дополнителните пет минути.

Во пенал серијата посреќни и попрецизни беа „виолетовите“ кои во петтата серија погодија и го осигураа шампионскиот пехар.

Наградата за најдобар играч му припадна на Томче Речкоски од Кадмо, а признанието за најдобар голман заслужено замина во рацете на Раиф Мисерлоски.

Бронзеното одличје од 12-от турнир во мал фудбал во Велгошти го освои Мистер И кој во малото финале со 6-2 го совлада составот на Мешеишта.

Победникот на турнирот АСП Пак доби 80 000 денари, вицешампионот Кадмо 40 000, бронзениот Мистер И 15 000 и четвртотопласираната Мешеишта 5 000 денари.

 Ohrid News. 
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *